فرهاد فهندژ

فرقه پژوهی برداشت از بهائیت در ایران : فرهاد فندژ در سال 1362 به شش سال زندان به دلیل فعالیت های ضداسلامی و رهبری تشکیلات غیرقانونی بهائیت محکوم شد. او پس از آزادی هم دست از فعالیت های ضداسلامی و ضدانقلابی خود برنداشت و فعالیت های گذشته اش در گرگان را دنبال کرد. تشکیلات بهائیت از این مجرم که حتی به حکم پیشوایانش در خصوص اطاعت از حاکمین پایبند نبوده، نماد مظلومیت بهائیان ساخته است.

رسانه های بهائی جرم فرهاند فهندژ را باور به بهائیت معرفی و او را مظلوم ترین بهائی زندانی در ایران خواندند.

یکی از محدود زندانیان عضو بهائیت در ایران که حکم او با بازخورد زیادی از سوی تشکیلات بهائی و ضدانقلاب مواجه شده، فرهاد فهندژ است. سایت ها و رسانه های ضدانقلاب که از او با لقب مظلوم ترین زندانی بهائی یاد کرده و علت محکومیتش در ایران را صرفاً اعتقاد به فرقه بهائیت معرفی می کنند؛ چنان که می خوانیم: «حکم ده سال زندان فرهاد فهندژ چهار ماه دیگر به پایان می رسد… او صرفاً به دلیل اعتقاد به آئین بهائی چنین حکم سنگینی را تحمل می کند.»(1)

اما فرهاد فهندژ کیست و علت محکومیت او چیست؟!

فرهاد فهندژ، متولد 1338 ش در تربت حیدریه و ساکن استان گرگان بوده است. به ادعای تشکیلات بهائی او در شغل ساعت سازی فعالیت و دارای مدرک تحصیلی دانشگاه غیرقانونی و زیرزمینی بهائیت می باشد. در تاریخ ۲۶ مهر ماه سال 1391، در یک عملیات گسترده و هم زمان، 17 عضو تشکیلات غیرقانونی بهائیت توسط ماموران اداره اطلاعات استان گلستان در شهرهای گرگان و گنبد بازداشت شدند که فرهاد هم یکی از آن ها بود.

هرچند عمده این افراد پس از مدتی آزاد شدند، اما فرهاد نه تنها در پوشش مشاوره به تبلیغ بهائیت اشتغال داشت، بلکه در جریان تحقیقات و بازجویی ها مشخص شد که او همچنان در اداره تشکیلات غیرقانونی و برانداز بهائیت نقش دارد.

در این بازداشت ها، فرهاد فهندژ به همراه سایر اعضای تشکیلات بهائیت در گرگان (سیامک صدری، پیام مرکزی، فواد فهندژ، کمال کاشانی و فرهمند ثنایی)، دستگیر شدند. فرهاد فهندژ پس از دستگیری متوجه می شود که حکم بازداشت دیگری هم از تهران و در رابطه با پرونده یکی دیگر از مجرمین بهائی به نام عادل نعیمی، برایش صادر شده است.

در بین اعضای دستگیر شده تشکیلات غیرقانونی بهائیت در گرگان، فرهاد فهندژ که سابقه محکومیت حبس شش ساله (در سال 1362 ش) به همین جرایم را داشت، طبق رای دادگاه، به همراه عادل نعیمی به جرم اداره و تشکیل تشکیلات بهائی، هر کدام به 10 سال حبس تعزیری و سایر متهمان به جرم عضویت در تشکیلات برانداز و وابسته به کشورهای متخاصمِ بهائی، به پنج سال حبس تعزیری محکوم و به زندان رجایی شهر کرج اعزام شدند.(2)

لازم به ذکر است که تشکیلات بهائیت به دلیل امتداد فعالیت های ضداسلامی و خیانت آلود خود پس از انقلاب اسلامی، در سال 1362 ش رسماً در ایران غیرقانونی اعلام شد.(3)همچنین ادعای محکومیت فرهاد فندژ به دلیل باور به فرقه بهائیت و انکار تبلیغات ضداسلامی و رهبری تشکیلات معاند و برانداز بهائیت، در همان راستای مظلوم نمایی های دروغین تشکیلات بهائیت است.

چرا که اگر باور به بهائیت در ایران جرم می بود، اکنون تمام جمعیت زندانیان ایران را باید بهائیان تشکیل می دادند. حال آنکه از جمعیت شش رقمی مورد ادعای تشکیلات بهائیت از تعداد بهائیان ایران، آمار مجرمین زندانی بهائی از دو رقم فراتر نرفته است.(4)

از طرفی جالب توجه است که تشکیلات بهائیت از این مجرم که حتی به حکم پیشوایانش در خصوص اطاعت از حاکمین پایبند نبوده، نماد مظلومیت بهائیان در ایران ساخته است؛ حکمی که در آن، پیشوایان بهائی، اطاعت از دستور و قانون هر دولت و حکومتی (حتی در صورت مستبد بودن) واجب دانسته اند.(5)

پی‌نوشت:

1- به نقل از حساب کاربری مزدور رسانه ای تشکیلات بهائیت.

2- به نقل از چند رسانه وابسته و همسو با تشکیلات بهائیت.

3- خبرگزاری فارس، تیتر خبر: فعالیت‌های فرقه ضاله بهائیت غیر قانونی و ممنوع است، تاریخ انتشار: 1387/11/27.

4- جهت مطالعه بیشتر، بنگرید به مقاله: جرم زندانیان بهائی در ایران چیست؟!

5- ر.ک: عباس افندی، مکاتیب، بی‌جا: مؤسسه‌ی ملّی مطبوعات امری، 134 بدیع، ج 8، صص 246-247.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.